MikroTik Outdoor 53V 250W AC/DC Power Supply Unit - MTP250-53V47-OD
MikroTik MTP250-53V47-OD
MikroTik Outdoor 53V 250W AC/DC Power Supply Unit - MTP250-53V47-OD Main Image
MikroTik Outdoor 53V 250W AC/DC Power Supply Unit - MTP250-53V47-OD package contents
In Stock
4 available Shipping today cut off.
0 customer reviews:
Choose from the following product options:
Extended Warranty  Extended warranty - covering hardware & software failure.
Availability: Despatched today Shipping today cut off. if ordered within the next 0 mins
Linitx Quick Code # 17414 You can use the quick code in the search box
Manufacturer SKU: MTP250-53V47-OD
EAN: 8592457217046
Manufacturer: MikroTik
window dressing ||||
MikroTik MTP250-53V47-OD Outdoor 53V 250W AC/DC Power Supply Unit
The MikroTik MTP250-53V47-OD has the ability to produce a power output of 53V and 250W, whereas the MTP250-26V94-OD operates with a power output of 26V and 250W. Both power supplies are housed in a robust IP67 enclosure that offers additional safeguarding against dust and moisture.
Specific voltage required depends on your configuration, please refer to the "DC jack input Voltage" listed in the Power input specifications of your device. As an example, home access points are designed for power supplies ranging from 12V to 30V, so the MTP250-26V94-OD is more suitable. However, if your setup demands a higher voltage, such as a network of PTZ security cameras, you could opt for the MTP250-53V47-OD instead.
**Always ensure to verify the necessary voltage before supplying power to your devices.
Product code MTP250-53V47-OD
Box size (LWH) 240 x 46.5 x 69
Certification CE, EAC, ROHS
IP IP67
Tested ambient temperature -40°C to 70°C