Ubiquiti PoE Gigabit Power Adapter - POE-24-24W-G
Ubiquiti POE-24-24W-G
Ubiquiti PoE Gigabit Power Adapter - POE-24-24W-G Main Image
Ubiquiti PoE Gigabit Power Adapter - POE-24-24W-G package contents
Ubiquiti PoE Gigabit Power Adapter - POE-24-24W-G product
box
Ubiquiti PoE Gigabit Power Adapter - POE-24-24W-G inside view
In Stock
59 available Shipping today cut off.
Still available 100 more arriving 22-May-2026 Click for more information
Login to preorder
Add from Stock
0 customer reviews:
Choose from the following product options:
Extended Warranty  Extended warranty - covering hardware & software failure.
Availability: Despatched today Shipping today cut off. if ordered within the next 0 mins
Linitx Quick Code # 14829 You can use the quick code in the search box
Manufacturer SKU: POE-24-24W-G
EAN: 0810354023538
Manufacturer: Ubiquiti Inc
window dressing ||||
The Ubiquiti POE-24-24W-G 24V PoE injector can be used to supply power to any equipment that supports Passive 24V PoE (E.g Ubiquiti, MikroTik and more).
The POE-24-24W-G's adapter comes with a UK power cable as supplied by LinITX.
Specification:
  • Output power: 24 V
  • 2-Pair - Pins 4, 5 (+) and pins 7, 8 (-)
  • Input voltage: 90 - 260 V
  • Frequence voltage: 50 Hz
  • Max output current: 1 A
  • Gigabit passthrough
Specification:
  • Output power: 24 V
  • Input voltage: 90 - 260 V
  • Frequence voltage: 50 Hz
  • Max output current: 1 A