Ubiquiti PoE Power Adapter - POE-48-24W
Ubiquiti POE-48-24W
Ubiquiti PoE Power Adapter - POE-48-24W Main Image
Ubiquiti PoE Power Adapter - POE-48-24W package contents
Ubiquiti PoE Power Adapter - POE-48-24W product
box
Ubiquiti PoE Power Adapter - POE-48-24W inside view
On Order
0 available Shipping today cut off.
Still available 100 arriving 22-May-2026 Click for more information
Login to preorder
Notify me
0 customer reviews:
Choose from the following product options:
Extended Warranty  Extended warranty - covering hardware & software failure.
Availability:On Order
Linitx Quick Code # 13850 You can use the quick code in the search box
Manufacturer SKU: POE-48-24W
EAN: 0810354023064
Manufacturer: Ubiquiti Inc
window dressing ||||
Ubiquiti POE-48-24W PoE Power Adapter
The POE-48-24W 48v (10/100 mbps) power supply is for use with the UniFi UAP-PRO. When connected to other Ubiquiti devices that require 24V or lower input power, it can also be used with the Ubiquiti Outdoor Instant 802.3af 48v to 24v.
POE-48-24W Features:
  • Earth grounding/ESD protection
  • Power LED
A gigabit version of this injector is also available in the POE-48-24W-G
Specifications:
  • Output Voltage: 48VDC @ 0.5A
  • Input Voltage: 90-260VAC@47-63Hz
  • Input Current: 0.3A @120VAC, 0.2A @230VAC
  • Port Speed: 10/100 mbps
  • Inrush Current: <15A peak @120VAC, <30A peak @230VAC
  • Efficiency: 70+%
  • Output Ripple: 1% Max
  • Switching Frequency: 200kHz
  • Line Regulation: +/- 0.5%
  • Load Regulation: +/- 1%
  • Operating Temperature: -10C to +60 deg C
  • Storage Temperature: -20 to +85 deg C
  • Operating Humidity: 5% to 90% non condensing
  • Size (LxWxH): 85x43x30 mm
  • Weight: 4oz
  • AC Connector: IEC-320 C6
  • Data IN / POE: RJ45 Shielded Socket
  • 80% Current Indicator: Power LED will change colour
  • Surge Protection: Common Mode
  • Clamping Protection: 11V Data, 77.5V Power
  • Max Surge Discharge: 1200A (8/20uS) Power
  • Peak Pulse Current: 36A (10/1000uS) Data